Fyzioterapie a kondiční příprava pro tenisty
Rychlé změny směru, silové udeřování míče, intenzivní sprinty a další pohybové variace jsou k vidění u elitních tenistů. Tenis je hra, ve které se spojuje aktivita horních a dolních končetin společně s trupem. Proto může dojít ke zranění prakticky kterékoliv části těla. Komplexní kondiční a pohybová příprava je tedy zcela nezbytná, pokud chceme uspět i v elitních kruzích.
Jak podpořit výkon tenisty?
Není žádným tajemstvím, že se dnes a denně setkávám s hráči, jejichž tenisová příprava tvoří prakticky jen trénink úderů a herních kombinací, někdy doplněnou kondičním cvičením. Pokud bereme tenis jako volnočasový koníček, pravděpodobně nám tohle vystačí. Nicméně, pokud míříme výše a chceme dosahovat stále lepších výsledků, jen pouhý drill úderů nedostačující.
Když se zaměříme na profi hráče, všimneme si, že spolupracují s celou řadou odborníků a specialistů. Kromě hlavního trenéra, kondičního trenéra obvykle doplňuje přípravný tým také fyzioterapeut či masér. Řada hráčů také spolupracuje s mentálním koučem, který jim pomáhá s psychologickou přípravou, nebo třeba s nutričním specialistou, který se stará o tvorbu jídelníčku. Pokud odbočíme k jinému sportu, Cristiano Ronaldo se řídí radami spánkového kouče, který mu upravil spánkový režim tak, aby sladil svůj trénink s regenerací. Jak tedy můžete vidět, ke zlepšení výkonu lze přistupovat z mnoha různých směrů a nebazírovat jen na tenisových drillech.
Fyzioterapie pro tenisty
Fyzioterapeut je jedním z hlavních pilířů přípravného týmu. Stará se totiž nejen terapii zranění a bolestivých stavů hráče, ale pomáhá při prevenci úrazu a jiných možných zranění. Jeho práce je úzce provázaná s prací kondičního trenéra. Základem je diagnostika těla, především pohybového aparátu, kde se fyzioterapeut snaží přijít na příčinu bolestí nebo omezení, které mohou hráče limitovat ve výkonu. Vzhledem k tomu, že tenis zatěžuje tenis celkově, může fyzioterapeut řešit od zranění kotníku po bolest zápěstí v podstatě cokoliv.
Dle studie z roku 2021, která se zabývala akutním zraněním tenistů, dochází nejčastěji (ve 24 %) ke zranění kotníku. K poranění kolene dochází zhruba v 19 % případů, v 18% pak zranění zápěstí nebo ruky. Nicméně, pokud jde o neúrazové poranění, velice často se setkáváme s tzv. overuse injuries, tedy zranění z přetížení. K těm patří často tendinopatie nebo-li bolest šlach, např. Achillovy šlachy, šlachy bolest dlouhé hlavy bicepsu nebo tenisový loket (bolest šlach extenzorů zápěstí).
Těmito, ale i dalšími potížemi omezující výkon hráče se může fyzioterapeut zabývat. Navíc v mnoha případech se stará také o regeneraci hráče, např. formou masáže. V neposlední řadě může ve spolupráci s kondičním trenérem pracovat na tréninku pohybových vzorů, mobilitě kloubů, posílení oslabených svalů …
Kondiční trénink pro tenis
Pohybová a kondiční příprava je nepostradatelnou součástí tréninkového procesu tenisty. Obvykle zahrnuje několik částí – silový trénink s cílem rozvoje maximální síly, explozivní síly, ale i svalové vytrvalosti; aerobní trénink primárně zaměřený na zlepšení aerobních funkcí a vytrvalosti a také třeba koordinační trénink pro rozvoj pohybové zdatnosti. Obecně se snažíme pracovat na vytrvalosti, rychlosti, síle, hbitosti a koordinaci.
Vytrvalost
Aby hráč zvládl i déle trvající zápasy, musí mít kvalitní vytrvalostní schopností. Pokud jeho vytrvalost není dostatečná, dochází mnohem dříve k nástupu únavy, snížení výkonnosti i pozornosti. Hráč je na hřišti pomalejší, údery se stávají slabšími a méně kvalitními, ztrácí koncentraci nebo ho můžou trápit např. dechová nedostatečnost či křeče do svalů.
Vyšší rychlost pohybu po kurtu, přípravy těla na úder nebo tzv. reakční rychlost na podnět (vizuální, sluchový) je obrovským benefitem pro hráče. Rychlostní schopností se dají trénovat pomocí explozivních (výbušných) cvičení, plyometrií ..
Síla
Dostatečný svalový objem a maximální síla jsou dobrými předpoklady nejen pro silné razantní údery, ale také mohou být jakousi prevencí pro vznik zranění nebo úrazu. Navíc, silový trénink bývá také důležitý nejen jako prevence, ale také jako součást rehabilitačního procesu zranění.
Hbitost a koordinace
Trénink těchto schopností bývá často upozaďován, ačkoliv přináší velké benefity. Vhodné je se zaměřit na koordinaci oko – ruka – noha. K tomu je možné využít celá řada různých cvičení, např. žonglování, koordinační žebřík, různé typy driblování, chytání nebo odrážení míče ..
Trénink těchto jednotlivých kondičních složek se v cvičení různě prolíná a kombinuje. Kromě toho můžeme zlepšovat také např. stabilitu těla, propriocepci kloubů, neuroviziální funkce atd. Vše se odvíjí od jednotlivých potřeb každého hráče.