Skokanské koleno u tenistů
Patelární tendinopatie (obvykle nazývána jako skokanské koleno) je jednou z častých příčin bolestí pod kolenem u tenistů. Zranění šlachy quadricepsu (čtyřhlavého svalů stehenního) postihuje především sportovce, kteří ve své disciplíně musí opakovaně skákat a dopadat, rychle měnit směr běhu nebo sprintovat. Ačkoliv tenis nezahrnuje až tak velké množství výskoků a dopadů jako například volejbal nebo basketbal, i v tomto sportu je na šlachu vyvíjeno velké zatížení a patří tedy mezi častá poranění dolní končetiny u tenistů.
Co to je skokanské koleno?
Skokanské koleno je bolest šlachy vzniklá z přetížení. To znamená, že obtíže nenastupují v jeden konkrétní moment (např. po úraze), ale obvykle se stupňují. Patelární tendinopatie postihuje až 2-4x častěji muže než ženy a prevalence se stupňuje s vyšší úrovní hry (tedy elitní hráči mají obvykle vyšší riziko vzniku, neboť skáčou výše, sprintují rychleji ..).
Bolest šlachy při dolní části čéšky obvykle zhoršují činnosti jako je výskok, dopad, start a zastavení běhu, sprint nebo chůze ze schodů. Při těchto činnostech pracuje quadricepsu pod excentrickým zatížením. Vzhledem k tomu, že tenis je sport, který je hrán na různých typech povrchů, musíme brát v potaz i tento fakt. Typickou rizikovou situací je přechod z letních antukových kurtů do hal na pevný povrch. Tvrdé povrchy kladou na koleno větší nároky pro absorpci energie, což zvyšuje pravděpodobnost rozvoje patelární tendinopatie.
Proč vzniká skokanské koleno?
Abychom dokázali zvolit vhodnou léčbu bolestí pod kolenem, je nutné znát, jak patelární tendinopatie vzniká a proč k ní dochází.
Šlacha quadricepsu femoris (čtyřhlavý sval stehenní) musí při intenzivním tréninkovém nebo zápasovém zatížení pohltit až sedmi násobek naší váhy. Pokud je poměr zátěže a následného regenerace v rovnováze, šlacha je zdravá a nevykazuje známky poranění. V momentě kdy je na šlachu vyvíjeno opakovaně velké množství zátěže (obvykle při skokovém zvýšení množství tréninků) a nedostává se ji dostatek času pro regeneraci, hrozí rozvoj tendinopatie.
Zdravá, optimálně zatežovaná šlacha je schopna absorbovat zatížení ze doskoků, dopadů.., stejně jako prudukovat maximální sílu do výskoku či sprintu. Optimální zátěž navíc šlachu posiluje a zpevňuje, což je velice důležité jako prevence rozvoje obtíží. Pro rozvoj skokanského kolene je rizikové pokud šlachu zatěžujeme nadměrně nebo naopak nedostatečně. To bývá problém u neaktivních lidí, kteří nevystavují šlachu téměř žádné fyzické práci a nárazově absolvují silově náročnou aktivitu (typicky v kanceláři pracující člověk jeden na týdenní dovolenou do hor, kde je mnoho sestupů z kopce, které vyvíjí na patelární šlachu velké excentrické zatížení).
Jaké jsou fáze skokanského kolene?
Reaktivní tendinopatie
Jde o první fázi tendinopatie, která obvykle vidíme u akutně přetížených šlach. K akutnímu přetížení dochází nejčastěji při náhlém navýšení tréninkového objemu nebo návratu do normálního tréninku procesu po zranění nebo dovolené. U tenistů se pak tato změna ve šlaše objevuje při přechodu při přechodu z měkkého povrchu na tvrdý povrch. Reaktivní tendinopatie je nezánětlivá proliferativní odpověď v buňkách šlachy. Dochází u ní k zmnožení vody a ztluštění šlachy. Pokud v této fázi dáme patelární šlaše dostatečný prostor pro adaptaci nebo upravíme/snížíme zatížení, obvykle nedochází ke změně struktury a funkčnosti šlachy. Proto je ideální, když je léčba zahájena co nejdříve, v této fázi, dokud stále nedošlo ke strukturální přestavbě.
Porucha šlachy (tendon disrepair)
Pokud přetrvává nadměrné zatěžování, šlacha přechází do fáze tzv. tendon disrepair. Ta je charakterizována selháváním hojicího procesu. Postupně dochází ke změně struktury, kdy se šlacha stává méně odolná vůči zátěži.
Degenerativní tendinopatie
V případě, že fyzické nároky na šlachu nejsou nijak regulovány a šlacha ztratí svou schopnost reparace, přechází do posledního stadia, tzv. degenerativní tendinopatie. V tento moment jsou již změny ve struktuře šlachy nevratné, a i když rehabilitací dosáhneme snížení bolesti na minimum, šlacha již nebude nikdy tak funkční, jako před proděláním tendinopatie.
Jak poznáme skokanské koleno?
Příznaky patelární tendinopatie, které pacient udává, nám v mnoha případech umožní stanovit diagnózu i bez zobrazovacího vyšetření. Mezi tyto příznaky patří:
- Bolest pod kolenem
Hráči s patelární tendinopatií si stěžují na bolest při dolní části čéšky. Tato bolest se v první fázi onemocnění objevuje při započetí sportovní aktivity. Po zahřátí a rozcvičení bolest vymizí a znova nastupuje druhý den po ukončení aktivity. V pokročilejších fázích skokanského kolene se však bolest může projevovat i v klidu.
Mimo to, i setrvání v dlouhodobém sedu s pokrčenými koleny bývá zdrojem bolesti, např. při delší jízdě v autě. Tento fenomén označujeme jako “cinema sight”.
- Ztlustšení šlachy
Změnu v objemu šlachy však pozorujeme i u profi sportovců, kteří tendinopatií netrpí. Ztluštění šlachy je odezva na vysokou zátěž.
- Ranní ztuhlost šlachy
Jen zřídka kdy hráči uvádějí ztuhlost šlachy ráno pro probuzení. Tato ranní ztuhlost je spíš typická pro tendinopatií Achillovy šlachy.
- Nástup bolesti při změně povrchu/tréninků
Pro rozvoj skokanského kolene je typické, že mu předchází náhlé navýšení tréninkového nebo zápasového objemu. Kromě toho, i přechod z měkkého povrchu (tráva) a tvrdý kurt, kde musí šlacha absorbován větší množství nárazového zatížení, bývá dalším ukazatelem na to, že za bolestí kolene stojí patelární tendinopatie.
Co zvyšuje riziko vzniku skokanského kolene?
Rizikové faktory, které mohou přispívat k rozvoji onemocnění, dělíme na externí a interní.
Mezi externí rizikové faktory řadíme změnu v objemu zatížení, časté výkyvy v tréninku, změnu povrchu kurtu nebo změnu typu bot.
Interní rizikové faktory (ty, které souvisí s našim tělem) zahrnují:
- vyšší postava
- větší BMI
- omezená dorzální flexe nohy (pohyb špičky k hlavě)
- méně flexibilní hamstringy
- nižší svalová síla qudricepsu
- větší velikost tukového tělesa
Jak vyléčit skokanské koleno?
Klíčem k vyléčení patelární tendinopatie je vybudovat toleranci šlachy na zátěž. To znamená, že ji že začátku musíme snížit množství nebo intenzitu tréninku konkrétního sportu, abychom mohli šlachu progresivně zatěžovat specifickým cvičením, které vybuduje toleranci šlachy na excentrickou práci svalu. Postupně pak budeme navyšovat aktivitu, až se vrátíme do plného tréninkového zatížení.
Základem léčby skokanského kolene je tedy
- Úprava zatížení, úprava bolesti (tzv. load management, pain management)
- Cvičení pro budování síly
- Edukace (pochopení příčin a principů léčby onemocnění)
Volba cviků pro posílení quadricepsu i celého kinematického řetězce je již velice specifická. Volíme vždy takové cvičení, které výrazně nezhoršuje bolest a hráč jej dobře toleruje. Postupně pak navyšujeme obtížnost cviku, dobu trvání nebo počet opakování.
Pro krátkodobé snížení bolesti pak můžeme využívat, např. techniky měkkých tkání, aplikaci rázové vlny, injekce plazmy.. Tyto techniky však nejsou schopny zjistit budování tolerance šlachy na zátěž, tedy z dlouhodobého hlediska nebývají účinné v léčbě skokanského kolene a měli bychom je využívat pouze jako doplňkovou terapii.
Pozn.: Tento článek má pouze informativní charakter a neměl by nahrazovat odborné vyšetření doktorem či fyzioterapeutem. Text je formulován tak, aby byl srozumitelný i pro nelékařskou komunitu, proto jsou některé termíny popsány jednodušeji. Pokud se u Vás vyskytnou výše uvedené příznaky, kontaktujte svého doktora/fyzioterapeuta.
Zdroj
- Pluim, B. M., Staal, J. B., Windler, G. E., & Jayanthi, N. (2006). Tennis injuries: occurrence, aetiology, and prevention. British journal of sports medicine, 40(5), 415-423.
- Ellenbecker TS, Roetert EP, Kibler WB, Kovacs MS. Applied biomechanics of tennis. In: Magee DJ, Manske RC, Zachazewski JE, Quillen WS, eds. Athletic and Sports Issues in Musculoskeletal Rehabilitation. St Louis, MO: Saunders; 2010
- Di Giacomo G, Ellenbecker TS, Kibler WB. Tennis Medicine. 1. vydání. Cham: Springer, 2018. ISBN 978-3-319-71497-4
- Jayaseelan, D. J., Sault, J. D., & Fernandez-de-Las-Penas, C. (2022). Manual therapy should not be on the sideline in the game of treating tendinopathy. The Journal of manual & manipulative therapy, 30(5), 309–314. doi.org/…/10669817.2022.2047269
- Image by freepik