Tendinopatie triceps brachii
Tenisté pozor! Bolest lokte neznamená vždy tenisový loket
Ačkoliv už samotný název tenisový loket svádí k tomu, že bude právě příčinou bolestí lokte u tenistů, není tomu vždy tak. Častým důvodem bývá také tzv. tendinopatie triceps brachii, tedy bolest šlachy svalu zadní strany paže.
Musculus triceps brachii
Trojhlavý sval pažní (musculus triceps brachii) se nachází na zadní straně paže a upíná se na výběžek loketní kosti (olecranon). Jeho aktivitou dokážeme propnout loket (extenzi) a napomáhá také při zapažování paže (extenzi v rameni). Ve spolupráci s dvouhlavým svalem pažním (biceps brachii) je zodpovědný také za udržování stability loketního kloubu.
Jeho síla je pro tenistu nepostradatelná. V první řadě zpevnění lokte a udržování jeho stability během úderu je nutný předpoklad pro kvalitní přenos energie generované z trupu do horní končetiny. V případě, že loketní kloub není během základních úderů dostatečně zpevněný, dochází k “únikům” síly a úder se stává méně razantní a nebo nepřesný. Současně se triceps brachii podílí na produkci síly, např. během podání nebo smeče, kde dochází k propínání lokte a pohybu rakety směrem vzhůru. V tomto případě dochází k jeho kontrakci z protažení, čímž jsou na něj kladeny vysoké silové nároky a může docházet k dráždění jeho šlachy.
Bolest šlachy tricepsu brachii vs. tenisový loket
Jelikož šlacha prochází přes loketní kloub, její dráždění se může projevit jako bolest lokte. To bývá mnohdy matoucí, neboť do této oblasti se také projektuje bolest způsobená tendinopatií extenzorů zápěstí, známá pod názve “tenisový loket”. Často tedy je za příčinu obtíží automaticky označen tenisový loket (co jiného by také mělo hráče tenisu bolet, že). Háček je v tom, že zatímco u tenisového lokte jsou přetížené svaly předloktí, u tendinopatie tricepsu je to sval na paži – tedy zcela jiná svalová skupina. Kdybych tedy léčili bolesti šlachy tricepsu jako tenisový loket, nejen že bychom pravděpodobně nedosáhli zlepšení, ale tendinopatie by mohla progradovat do dalšího stádia, které se již řeší hůře.
Tendinopatie tricepsu brachii
Jako tendinopatii označujeme poranění šlachy, které nevzniká náhle (úrazem), ale dlouhodobým nadměrným zatěžováním svalu bez dostatečné regenerace. Mnohdy může být příčina vzniku tendinopatie také nárazové přetížení šlachy velkou zátěží, na kterou sval není dostatečně posílený. Obtíže spojené s tendinopatií obvykle přichází postupně, plíživě, bolest se s postupem času zvětšuje a hráče stále více omezuje ve hře. Mnohdy k rozvoji bolesti přispívá i zánět, který však není vyvolávací příčinou. Léčba zánětu tak nemá požadovaný efekt, neboť není léčena příčina! Šlacha bývá citlivá na pohmat (v oblasti zadní strany lokte) a v některých případech zde může být viditelný otok. Bolest lokte se objevuje nejčastěji při hraní úderu jako je servis nebo smeč, ale i u dalších pohybů, kdy dochází k zapojení trojhlavého svalu pažního.
Léčba bolesti lokte (způsobené tendinopatií)
Jak tedy přistupovat k léčbě tendinopatie trojhlavého svalu pažního? Aby došlo k uzdravení šlachy, je nutné abychom podpořili tvorbu nových kolagenních vláken. Toho docílíme postupným adekvátním zatěžováním šlachy. V první řadě je nutné najít cvičení, které sval dostatečně zatíží, ale nebude zhoršovat bolest lokte. Můžeme zvolit izometrické výdrže proti odporu gumy, závaží, které bývají dobře tolerované i u velice bolestivých stavů. Zařazujeme také klasické koncentrické nebo excentrické posilování s činkou, kladkovým strojem, ale i třeba s váhou vlastního těla. Postupně zařazujeme balistické odhodové prvky, cviky náročnější na dynamiku ..
Abychom krátkodobě snížili bolest, můžeme využít celou řadu různých procedur. V první řadě to jsou techniky zaměřené na práci s měkkými tkáněmi, ať už formou manuálního uvolnění, masáže, baňkování.. Zařadit můžeme také tzv. flossing, tedy aplikaci kompresní gumy, se kterou lze pracovat na posunlivosti vrstev měkkých tkáni a při zapojení cvičení také na samotném pohybu v kloubu. Krátkodobé efekt na snížení bolesti mohou mít také různé formy fyzikální terapie, např. rázová vlna, magnetoterapie .. Co však je nutné ještě jednou zdůraznit, tyto terapeutické metody by se měli volit pouze jako podpůrná léčba k práci s bolestí, nicméně nedokáží vyřešit původ bolesti. Abychom docílili vyléčení tendinopatie, je nutné šlachu postupně progresivně zatěžovat adekvátně náročným cvičením.
Pozn.: Tento článek má pouze informativní charakter a neměl by nahrazovat odborné vyšetření doktorem či fyzioterapeutem. Text je formulován tak, aby byl srozumitelný i pro nelékařskou komunitu, proto jsou některé termíny popsány jednodušeji. Pokud se u Vás vyskytnou výše uvedené příznaky, kontaktujte svého doktora/fyzioterapeuta.
Zdroje
-
Di Giacomo G, Ellenbecker TS, Kibler WB. Tennis Medicine. 1. vydání. Cham: Springer, 2018. ISBN 978-3-319-71497-4
-
Lappen S, Geyer S, Scheiderer B, Macken C, Mazzocca AD, Imhoff AB, Siebenlist S. Distal triceps tendinopathies. Obere Extremität. 2020 Dec;15(4):268-72.
Designed by Freepik